Свято-Троїцький кафедральний собор, Луцьк

Свято-Троїцький кафедральний собор у Луцьку – одна з центральних і найбільших культових споруд міста. Його золоті куполи можна побачити з багатьох віддалених місць Луцька, а мелодію дев'яти дзвонів чутно майже з усіх куточків міста. Відвідавши собор під час богослужіння, легко відчути умиротворення і душевну гармонію, насолодившись красою й майстерністю багатих внутрішніх розписів, а також чудовими співами церковного камерного хору.

Історія Свято-Троїцького кафедрального собору Історія цього собору дуже цікава й насичена. Його споруджено на місці костелу Святого Хреста,  закладеного у 16 столітті польським королем Стефаном Баторієм. 1643 року дружина земського судді Агнешка Пашинська купила землю біля костелу й вирішила пожертвувати її ордену бернардинців. Костел і монастир бернардинів збудували на місці попередніх споруд у 1737 – 1755 роках за проектом архітектора Павла Гіжицького у стилі рококо. Тут розташовувалася резиденція римо-католицького єпископа. А в розкішних палатах монастиря кілька разів під час своїх візитів зупинявся російський імператор Олександр I. Ченці покинули собор та монастир 1853 року. Відтоді стіни храму упродовж наступних півтора століття виконували найрізноманітніші функції. Тут розміщувалася Волинська воєводська адміністрація, публічна бібліотека, міліція, духовна семінарія та історичний факультет педуніверситету. 1992 року монастир перейшов парафії Української православної церкви. 

Екстер'єр та інтер'єр храму Свято-Троїцький кафедральний собор має форму базиліки, перекриття якої опирається на два ряди колон й утворює три нефи – витягнуті приміщення. Над центральною частиною храму зведено купол, а на західному фасаді – одноярусну дзвіницю із дев'ятьма дзвонами, найважчий із яких має 2,5 тонни. Збереглися також первинні елементи декору фасаду, які надають собору рис рококо. Вас вразить справжня цінність собору – позолочений дубовий іконостас 17 століття у псевдо-руському стилі. Головний його елемент – ажурні царські ворота із зображенням чотирьох євангелістів і Благовіщення. Особливо цінними іконами храму є «Вознесіння Хреста Господнього» і «Собор руських святих», виконані у 19 столітті.   

Дістатися до Свято-Троїцького кафедрального собору можна маршруткою № 2, що прямує із залізничного вокзалу, або маршрутками № 16 і № 32 від автовокзалу до центру міста. Виходити потрібно на зупинці «Універмаг «Луцьк».

Фото: Travels Inclusive Ukraine

Монастир шариток, Луцьк

Монастир шаріток є у місті Луцьку Волинської області. Середньовічна споруда розташована на базі кафедрального костелу Святої Трійці в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк». Монастир має статус пам'ятки архітектури національного значення. Відвідавши обитель шаріток, кожен зможе не лише ознайомитися з її архітектурними особливостями і багатою історією, а й відчути таємничу атмосферу цього місця.

Історія монастиря шаріток Історія монастиря почалася задовго до заснування в ньому ордена шаріток. 1427 року литовський князь Вітовт Великий вирішив перенести кафедру католицизму з міста Володимира до Луцька. В цьому ж році звели костел Святої Трійці. У 18 столітті храму завдала великої шкоди пожежа. Сам костел не можна було відновити, але приміщення кафедр відбудували. 1829 року єпископ Каспер Цецешовский відправив до Луцька орден шаріток. Його розмістили в одному з кафедральних будівель костелу Святої Трійці. Шаріткам в опіку було передано госпіталь для людей похилого віку та дитячий будинок для дівчаток «Ангеліка». У 19 столітті на Волині російська влада вела активну боротьбу з католицизмом. Масово закривалися костьоли і монастирі. 1864 року перестав існувати і монастир шаріток. Після Першої світової війни в монастирі була відкрита польська школа імені королеви Ядвіги. Саме в цій школі частина шаріток знайшли собі притулок. За радянських часів в східному крилі обителі обладнали склад. Він так і залишився в монастирі до сьогоднішнього дня. Західне крило монастиря 1991 року передали в розпорядження Петропавлівської кафедри, воно служило резиденцією римо-католицького єпископа Маркіяна Трофим'яка.

Орден шаріток – орден сестер милосердя в католицизмі, покликаний допомагати хворим, пораненим солдатам і сиротам. Архітектурні особливості Монастир шаріток має П-подібну форму і розділений на західне і східне крило. Ще на території є внутрішній дворик, дзвіниця з трьома арками, прикрашена пілястрами, і прибудова дитячого будинку «Ангеліка». Західне крило розташоване на вулиці Кафедральній, 17. Його побудували в проміжку між 15 і 16 століттям. Характерною рисою крила є п'ятигранний ризаліт, який розташований у центральній частині фасаду двору. Ліве крило розташоване на вулиці Кафедральній, 19. Його перебудували в 18 столітті після пожежі. Північну частину будівлі підсилили контрфорсами. Також кожна стіна прикрашена пілястрами. Пам'ятки поблизу Поблизу монастиря шаріток розташовані інші не менш цікаві архітектурні та історичні споруди: Візитна картка міста – замок Любарта. Монастир бригіток. Рештки споруди Окольного замку, побудованого в 16 столітті. Покровська церква. Хрестовоздвиженська церква. Німецька лютеранська кірха.

До Луцька дістатися можна як поїздом, так і автобусом практично з будь-якого обласного центру України. Із залізничного вокзалу до монастиря шаріток курсують автобуси № 4 і 4А. Вийти необхідно на вулиці Данила Галицького. Далі слід пройти 200 метрів уздовж вулиці Кафедральної. Із автовокзалу можна доїхати на маршрутному таксі № 17А. Слідувати до зупинки «Медичний коледж», після пройтися вулицею Братковського 450 метрів.

Фото:  https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/181559_monastyr-sharitok-luck.htm

Костел Архангела Михаїла, Голоби

Селище Голоби – це одне із найдавніших поселень Волинської області. Тут збереглися декілька пам’яток архітектури, які представляють собою історичну цінність. Одна  з них – це костел Архангела Михаїла.

Історія костелу

Архангела Михаїла Будівництво костелу розпочалось у 1711 році і тривало до 1728 року. Роботи розпочав Юзеф Ярузельський. Він хотів відновити храм, який був знищений у 1708 році під час війни зі шведами. Будівництво завершилось у 1728 році. Тоді ж храм було освячено. У 1783 році пройшло перепланування будівлі: воєвода Людовик Вільга добудував дві каплиці. У 1786 році у костел влучила блискавка і він згорів. У 1793 році згаданий воєвода Вільга відбудував його, змінивши план будівлі на хрестоподібний. У 18 столітті відомий художник Юзеф Прехтель зробив темперні розписи стін костелу. У 1916 році була зруйнована дзвіниця. У 1920–1930 роках храм був відреставрований парафіянами селища. За часів Радянського Союзу храм був зачинений і використовувався як склад. У 1997 році будівлю віддали римо-католицькій парафії, яка проводить реставрацію храму. Зараз це пам'ятник містобудування та архітектури національного значення.

Архітектура храму

Будівля цікава як своїм виглядом зовні, так і внутрішнім оздобленням. Костел збудований у стилі бароко. Стіни цегляні, зовні покриті штукатуркою. На фасадах костелу нема декору. Будівля має вигляд хреста, дах викладений керамічною черепицею. Перед входом в храм вгорі розташована дзвіниця. Її висота – два поверхи, дах покритий металом, встановлений металевий хрест. Колись храм прикрашали чотири фігури, які зображають християнських святих. Вони були виготовлені у 1711 році. Але до сьогодні збереглася тільки одна скульптура. В інтер'єрі проглядається стиль рококо. Всередині костел має овальні склепіння. Стіни розписані фресками, де зображені події зі Святого Письма. Підлога виконана паркетом з каменю. Пам'ятки поблизу У селищі знаходяться ще дві відомі пам’ятки. Це садиба Вільгів та Георгіївська церква. Вони були збудовані в один часовий період, тому історії цих будівель тісно переплетені.

До смт Голоби можна доїхати рейсовими автобусами. Вони відправляються щодня з Луцька і Ковеля. Автомобілем потрібно їхати від Луцька або Ковеля по дорозі Р14. Також можна скористатись послугами залізниці. Виходити потрібно на однойменній залізничній станції. Адреса костелу: Волинська область, Ковельський район, смт Голоби, вул. Грушевського, 2.

Фото: https://rkc.in.ua/index.php?m=k&p=vlkogomh 

МОНАСТИР БРИГІТОК, ЛУЦЬК

Однією з відомих пам'яток в Луцьку є Монастир бригіток, який має цікаву і драматичну історію. Він відноситься до історико-культурного заповідника «Старий Луцьк».

Історія монастиря бригіток Литовський канцлер і староста міста Альбрехт Радзивіл у 1624 році передав свій маєток монахиням – ордену Святої Бригіти. У наступні роки будівлю, яка стала монастирем, масштабно розбудовують. В о

дній з будівель обладнали каплицю. Потім прибудували костел. Сам маєток переробили під келії, у стінах зробили вікна з виглядом на річку Стир. У мурах пробили отвір для хвіртки зі стежкою до річки. У 1723 році була пожежа, яка дуже пошкодила монастир. Після неї будівлю відбудували. В 1781 році знову сталася пожежа, і знову проходила відбудова. Тоді ж збудували високий мур. Чергова пожежа сталася у 1845 році. Були зруйновані монастир і велика частина міста. У 1878 році монастир ліквідували, а будівлі передали місту. Головний корпус передали для поліцейської управи і пошти. У 1890 році споруду грунтовно відреставрували і змінили її вигляд. Монастирський комплекс став в’язницею, відомою як «Луцька тюрма», а костел – тюремною церквою. На початку Другої світової війни війська НКВС розстріляли тут більше 3000 полонених. На цьому місці встановили пам’ятний хрест. Під час самої війни німці відкрили тут табір для військовополонених, так званий «шталаг». У них впродовж 1941–1942 років загинуло більше 12000 людей. Від 1960 року в’язницю перетворили в музичне училище. Зараз на території діє Свято-Архангельський чоловічий монастир УПЦ КП і монастирська церква.

До міста Луцьк можна добратись рейсовими автобусами і регулярними поїздами з Києва, Рівного і Львова. Найзручніше їхати власним автомобілем. Щоб дістатись до монастиря, необхідно йти вулицею Драгоманова. Дійшовши до річки, повернути наліво, а далі по стежинці йти метрів 50. З лівої сторони на пагорбі побачите  Монастир бригіток.

Фото: Вікіпедія

Поскаржитися на порушення Більше