Музеї
Музеї є важливими осередками збереження історико-культурної спадщини регіону. Вони пропонують відвідувачам унікальну можливість доторкнутися до минулого та краще зрозуміти культурні надбання України.
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Знати історію свого краю, повідати її іншому, зацікавити молоде покоління у пізнанні Рівненщини – у всьому цьому допоможе Рівненський обласний краєзнавчий, що приваблює своїми монументальними колонами і прекрасною живописною територією навколо та поруч нього. Адже, музей розташований одразу біля Алеї ковальських скульптур та славнозвісної "Лебединки".
Сьогодні Рівненський обласний краєзнавчий музей — це науковий, методичний та культурно-освітній центр міста та регіону. На початку ХХІ тис. в Рівному почали діяти два нових музейних відділи: Літературний музей Уласа Самчука та Музей бурштину (вул. Симона Петлюри, 17)
У фондах музею налічується більше 297 тис. експонатів, з них понад 20 тис. представлені в залах постійних експозицій та на виставках. Унікальними експонатами є гербарії рідкісних рослин Рівненщини, скарби давньоруських срібних прикрас ХІІ – ХІІІ ст., твори волинського іконопису, колекція стародруків, серед яких Острозька «Біблія» 1581 р., предмети козацької доби, графіка Н.Орди та Г.Пеєра, біломармурові роботи відомого польсько – італійського скульптора Т.-О. Сосновського, колекції монет, холодної та вогнепальної зброї.
Музей веде активну виставкову роботу, основою якої є як власні фондові збірки, так і співпраця з іншими музейними закладами, митцями та колекціонерами. Рівненські музейні колекції неодноразово експонувалися на виставках, що проходили не тільки в Україні, а й за кордоном, зокрема в Канаді, Польщі, Франції.
Адреса: Україна, м. Рівне вул. Драгоманова, 19
Ціни:
● Квиток для школярів та студентів — 30 грн
● Оглядовий майданчик музею — 20 грн
Екскурсійне обслуговування
● Екскурсія для студентів — 120 грн
● Екскурсія для школярів — 120 грн
● Екскурсія англійською мовою — 240 грн
Музей бурштину
А Ви знаєте, що бурштин буває не тільки жовтим, коричневим та вишнево-червоним? Іноді він має зеленуватий, а ще молочний і навіть чорний колір. Щоправда, ці відтінки — рідкісні. А видобувають такі унікальні камінчики тільки в одному місці – на Рівненщині. А перший в Україні Музей бурштину розташований в самому центрі Рівного в будівлі-пам'ятці архітектури ХХ століття — у Рівненському будинку вчених.
Експозиція музею представлена багатою колекцією бурштину різних форм, кольорів, серед яких — експонат дикого бурштину вагою близько 2 кг. Раніше ця експозиція була доступна тільки високим гостям.
У музеї є дві експозиційні кімнати та виставка-продаж. Зокрема, у першій музейній кімнаті для уваги відвідувачів представлено давній сонячний камінь, напівдорогоцінний мінерал, сльозу сонця, перший ювелірний камінь, добутий руками людини – легендарний бурштин (янтар, amber) у його природному вигляді. Тут можна зануритися в часи утворення самоцвіту – 35-50 млн. років тому; побачити унікальні, відомі на весь світ відтінки та кольори бурштину; дізнатися, як і де видобувають цей самоцвіт на Рівненщині.
У другій музейній кімнаті представлено бурштин, оброблений майстерними й талановитими людськими руками. Тут можна прослідкувати особливості використання сонячного каменю у різні часи в різних сферах людського життя. Відвідувачам представлені дуже красиві вироби, які поєднують у собі шкіру, дерево, срібло, бронзу, бивень мамонта і бурштин. Також у музеї знаходяться унікальні роботи – різьба по суцільному каменю бурштину та бурштинова мозаїка.
У музеї представлено різноманітні вироби із сонячного каменю на релігійну тематику (янголи, ікони, хрести). «Музей бурштину» зберігає цікаві легенди про цей диво-камінь. Є тут унікальна корона із конкурсу краси «Бурштинова корона України», в якій поєднано срібло та бурштин молочного, коричневого, вишневого кольорів.
У музеї можна замовити екскурсії дорослим, студентам, школярам. Тут проводять також цікаві нічні екскурсії за попереднім замовленням (кількість групи не менше 10 чоловік).
Адреса: : м. Рівне, вул.С. Петлюри, 17
Фото: http://museum.rv.gov.ua/vistavka-muzej-burshtin/Ціни:
● Квиток для школярів — 10 грн
● Квиток для дорослих — 20 грн
● Квиток для студентів — 10 грн
Фото
Екскурсійне обслуговування
● Екскурсія для дорослих — 100 грн
● Екскурсія для студентів — 60 грн
● Екскурсія для школярів — 60 грн
Літературний музей Уласа Самчука
Це сектор Рівненського обласного краєзнавчого музею, який було відкрито 20 лютого 2007 р. – у 102-річницю від дня народження письменника.
Улас Самчук (1905-1987рр.) – видатний український письменник, народжений на Рівненщині (с. Дермань Здолбунівського району), журналіст і публіцист, редактор, автор книг «Волинь», «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Кулак», «На білому коні», «На коні вороному», «Чого не гоїть огонь», «Гори говорять», «Плянета Ді-Пі», «Ост», та ін.
Музей Уласа Самчука має свої особливості, якими вирізняється з-поміж інших подібних закладів. По-перше, його експозиція, висвітлюючи головні творчі здобутки Уласа Самчука, зосереджує увагу на впливі особистості письменника на весь український літературний процес ХХст.
По-друге, увазі відвідувачів представлені перші видання трилогії «Волинь», інші твори письменника, листи, фотографії, його особисті речі.
По-третє, музей фокусує увагу на рівненському періоді життя і діяльності письменника (1941-1943рр.), зримо відтворивши побут помешкання Самчука в ті роки (речі з колишньої рівненської квартири, в якій він мешкав) та зберігши основні здобутки письменника в цьому періоді (часопис «Волинь», перевидання «Марії», картина «Полтавський краєвид» та ін.).
А ще – про літературу та її творців, про час і його провідних діячів, про рідну землю письменника музейна експозиція розповідає виключно словами самого Уласа Самчука.
Адреса: м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 17.
Фото:
Ціни
● Квиток для дорослих — 20 грн
● Квиток для школярів та студентів — 10 грн
Екскурсійне
обслуговування
● Екскурсія для дорослих — 100 грн
● Екскурсія для студентів — 60 грн
● Екскурсія для школярів — 60 грн
Фото
Музей ковальського мистецтва «Ковальські витребеньки»
Єдиний в Україні приватний музей ковальського мистецтва, розташований у Рівному та налічує понад 100 експонатів, унікальних творчих доробків видатних українських та іноземних ковалів. Також деякими унікальними виробами можна насолодитися на славнозвісній “Алеї кованих фігур”, що розташована на Лебединці.
Музей зберігає більше сотні експонатів, це — найкращі творчі, робочі здобутки роботи видатних українських ковалів. Саме ці експонати були презентовані на різноманітних фестивалях. Це роботи як рівненських ковалів, так і майстрів з різних куточків країни.
"Тендітніші" ковані вироби зберігаються у приміщенні музею, більш масивні вироби розташовані просто неба. Тут можна побачити цікаві канделябри, рицарські обладунки, унікальну філігранну скриню, кілька десятків різноманітних фігур з металу. Найбільшою такою фігуркою називають двохметрового ведмедя з вудочкою та відром. В майстровитих руках коваля, шматок металу може перетворитися в виріб, який буде вражати фантазію багатьох поколінь. При правильно обробці можна створити все: і рюші на сукнях, і феєричних, казкових героїв, та навіть цілі казкові поселення. Вся справа в руках і досвіді.
Метал, це не тільки швелери, труби, куточки, іржа і бруд. Знаєте, яке це диво, коли в майстровитих руках коваля народжується виріб. У кузні з вогню з'являються мережива з квітів, феєричні герої і багато інших прекрасних речей.
Адреса:м.Рівне, вулиця Курчатова, 18А (територія металобази «Рівнебудпостач»).
Фото: https://rivne-art.com
Музей фотографії
Мистецтво фотографії — це справді магія. Один спалах і атмосфера миті, її настрій, аромат, відтінки та присмак – усе залишається навіки у Вашому фотоальбомі.
Однак, не все так просто як здається. Фотографія - це мистецтво, що шліфувалося віками. Як "ловцям прекрасних миттєвостей" вдається творити історію і як історія створила їх тепер можна довідатися у Музей фотографії.
У Рівному розпочав роботу Музей фотографії в 2021 році Його створив місцевий фотограф Олександр Харват. В експозиції – фотокамери та інше обладнання, що використовували для зйомки, починаючи з кінця 19-го століття. Загалом це майже тисяча експонатів, їх Олександр Харват збирав 11 років.
Адреса: м.Рівне, вулиця Соборна, 1.
Фото: Суспільне Рівне
Музей книги та друкарства
Луцька брама — пам'ятка оборонної архітектури в місті Острог по вулиці Папаніна. Зведена для захисту міста на підходах зі сторони луцького гостинця. Відігравала роль центральної ланки в оборонній системі міста. 10 листопада 1985 року в Луцькій брамі відкритий острозький Музей книги і друкарства. Сьогодні книжкова колекція нараховує близько 3 тис. експонатів, половина з яких — рукописи, західноєвропейські і кириличні стародруки ХVI/XVII ст.
Експозиція першого поверху розповідає про виникнення слов'янської писемності та діяльність Кирила і Мефодія, про рукописну кириличну книгу ХVI/XVIIІ ст. і про діяльність Івана Федоровича у Москві, Заблудові, Львові та Острозі.
Експозиція другого поверху висвітлює діяльність Острозької та Дерманської друкарень у післяфедоровський період, розповідає про Львівську, Київську, Почаївську, Кременецьку друкарні ХVI/XVIIІ ст.
В основу експозиції третього поверху покладено колекційний принцип. Тут виставлені найцікавіші експонати основних колекцій, які зберігає Музей книги та друкарства в Острозі.
Адреса: Острог, вул. В. Чорновола 3а
Фото: https://ostrohcastle.com.ua/muzej-knygy-ta-drukarstva/
Ціни:
● вхідні квитки: для учнів і студентів — 20 грн, для дорослих — 40 грн.
● екскурсії: учні і студенти: група до 25-ти чоловік — 200, група до 35 — 400; дорослі: група до 25-ти чоловік — 300, до 35 — 600.
Віртуальна екскурсія:
ФОто:
Музей лісу
Парковий комплекс «Музей лісу» розташований на автошляху «Рівне-Сарни» поблизу Костополя. Місце для створення Музею лісу вибране не випадково, адже Костопільський район Рівненської області — це географічний кордон між лісостеповою та поліською зонами краю. У приміщенні Музею раніше було лісництво Костопільського лісгоспу. З усіх боків воно оточене лісом, і завдяки цьому відвідувачі можуть відчути його неповторну атмосферу й енергетику.
У музеї відкриті експозиції, які розповідають про історію розвитку лісу, галузі лісового господарства України і Рівненщини зокрема. Тут можна побачити колекції флори і фауни регіону, зразки народних промислів пов'язаних з лісом, у планах - відновлення будинку лісника зразка початку XX ст.
Територія навколо музею - це своєрідна рекреаційна зона, одне з улюблених місць відпочинку місцевих мешканців, адже тут облаштований дитячий майданчик з гірками для розваг, прокладається екологічна стежка.
Експозиція Музею складається з трьох тематичних залів: історичний зал, зал сучасного розвитку лісового та мисливського господарювання та кімната природно-заповідного фонду.
Адреса: м.Костопіль, вулиця Дубки 2.
Фото: https://liskostopil.org.ua/fotogalereja/muzei-lisu.html
ціна
Вартість квитка для дітей - 8 грн, для дорослих - 16 грн.
Фото
Вхідний квиток до музейного комплексу:
● школярам та студентам — 10 грн,
● дорослим — 15 грн
● Екскрсійна путівка в археологічний музей — 40 грн
● Екскурсійна путівка в музей Пересопницького Євангелія – 40 грн
● Екскурсійна путівка у музей-скансен «Княже місто»: для дітей і студентів – 25 грн, для дорослих – 25 грн
Культурно-археологічний комплекс Пересопниця
Ви бачили книги, які вважають шедеврами? Одну з таких створили на Рівненщині. Її написали від руки 4 століття тому. Вона була небаченої краси і коштувала, як ціле містечко. Мова йде про знамените Пересопницьке Євангеліє – перший переклад Святого Письма тогочасною народною мовою. Тепер президенти України приймають присягу саме на цій книзі. Дізнатися найцікавіше про Першокнигу ви можете в культурно-археологічному центрі «Пересопниця».
Культурно-археологічний центр складається з:
1. Археологічного музею
2. Музею української Першокниги Пересопницького Євангелія
3. Музею-скансен “Княже місто”
У археологічному музеї можна розглянути речі, які археологи знайшли під час розкопок на місцевому полі. Це срібні та мідні натільні хрестики, пряжки, воїнські нагрудні значки, жіночі прикраси, наконечники стріл, списів та бойові сокири. Найдавніші знахідки датуються ще кам’яним віком. Посеред зали освітлено макет Пересопниці княжої доби.Можна роздивитися селян у дерев'яних будиночках, вартових на вежах, дружинників у садибі та їхніх коней. Таким городище було за часів Київської Русі.
Музей української Першокниги Пересопницького Євангелія. Експозиція музею розповідає про українську Першокнигу — Пересопницьке Євангеліє. Крім того, частину експозиції складають приватні колекції Сергія Манелюка (Євангелія на різних мовах світу, українські переклади), Андрія Бойко-Гагаріна (скарб монет), власні речі мешканців села Пересопниці тощо.
Княже місто — це скансен із натуральних моделей давніх оборонних укріплень, зрубів хат, господарських будівель. Вони зведені майстрами з поліських районів краю за методом, що його застосовували тут дереводіли Київської Русі в 11 - 12 століттях, коли Пересопниця була столицею удільного князівства.
Адреса: вул. Вербова, 22, Пересопниця, Рівненський район
Фото: https://rivne.travel/locations/kulturno-arheologicnij-centr-peresopnicaЕтнопарк «Ладомирія»
Етнорезиденція «Ладомирія» – це унікальний арт-простір на Рівненщині. Він представлений у вигляді декількох локацій, серед яких проект «Майстерня Етнобрендів», ткацька майстерня «Серпанок» та музей одягу Великої Волині «Ладомирія».
Музей ручного ткацтва в «Ладомирії» – це зібрання унікальних відтворених з оригіналів експонатів українського автентичного одягу, які вишуковували в музеях та приватних колекціях більше 10 років.
Найбільша цінність Музею: 5 повних відтворених серпанкових костюмів зі справжньої української коштовності – рукотворної тканини, що поєднує неймовірну легкість, прозорість та водночас міцність і довговічність.
Майстерня ручного ткацтва «Серпанок» на території Етнорезиденції «Ладомирія» – єдине місце в Україні, де тчуть схожий на ранковий туман, легендарний серпанок (одяг, у який була вбрана сама Мавка з «Лісової пісні, який був і є мрією кожної дівчини та жінки. Кілька років спеціалістам майстерні знадобилося, аби детально вивчити і відтворити повний серпанковий стрій.
Також в майстерні відтворено десятки ткацьких верстатів, різного призначення та специфіки. На території майстерні Ви зможете познайомитися з усіма процесами ткання одягу та самі спробувати себе у ролі ткаль.
Адреса: вулиця Шкільна, 1, Радивилів, Рівненська областціни
● Дорослий: 100 грн
● Діти (до 12 років): 50 грн
● Школярі, студенти, пенсіонери: 70 грн
● Діти до 3 років: безплатно
Екскурсії:
● Оглядова екскурсія: 150 грн/особа
● Тематична екскурсія: 200 грн/особа
● Екскурсія для груп (до 20 осіб): 120 грн/особа
Майстер-класи:
● Гончарство: 150 грн/особа
● Ткацтво: 200 грн/особа
● Писанкарство: 100 грн/особа
● Виготовлення ляльок-мотанок: 70 грн/особа
Фото
Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви»
Бували коли-небудь на місці, де точилася легендарна битва? Відчували дух геройства? Слухали історії про відважних воїнів? У вас є така нагода. На Рівненщині у 1651 році у битві під Берестечком зійшлися козаки й поляки-мушкетери, татари і священики, там були навіть діти, які підносили кулі. Сьогодні на тому місці розташований музей-заповідник. А поле Берестецької битви — чи не єдине в Європі, яке лишилося таким, як було три століття тому.
Ансамбль заповідника розташований на острові Журавлиха, де на початку ХХ століття було створено меморіальний комплекс, побудований на честь подвигу козаків та селян, полеглих у битві під Берестечком.
Центральною спорудою архітектурного комплексу є храм пам’ятник Свято-Георгіївська церква, збудована у 1910-1914 роках у стилі українського бароко за проектом В. Максимова, яка не має аналогів у світовій архітектурі. У підземному ярусі храму – гробниця-усипальниця, в якій знайшли спочинок численні останки полеглих у Берестецькій битві.
Поряд розташована пам’ятка дерев’яної архітектури XVII століття Свято-Михайлівська церква (1650 р.), перенесена на острів Журавлиху у 1912 році із сусіднього села Острів. За народними переказами, у ній перед битвою молився гетьман Богдан Хмельницький разом із козаками.
Згадками про події Берестецької битви є ряд історичних пам’яток, які збереглися до наших днів: козацький цвинтар в урочищі Монастирщина, де знаходяться захоронення козаків із надмогильними кам’яними хрестами; озерце Козакова Яма, яке пов’язують із героїчним подвигом останнього з трьохсот козаків; острів Гайок – місце бою і героїчної смерті 300 учасників Берестецької битви; місця козацьких переправ; урочище Попів Горб; місця ставок Б.Хмельницького та кримського хана Іслам-Гірея ІІІ.
Великим надбанням і гордістю заповідника є експозиція музею, у якій представлені унікальні експонати XVII століття, знайдені під час археологічних досліджень 1970-2015 років на полі Берестецької битви під керівництвом І.Свєшнікова. У музеї зберігається понад 5 тисяч експонатів, серед яких – зброя козаків та повстанців та їхні особисті речі: гармати, мушкети, шаблі, бойові коси, списи, порохівниці з порохом, речі козацької кухні, шкіряні чоботи, шкіряні ходаки, гаманці, сумки та ін.
Адреса: с. Пляшева, Рівненської області, Радивилівського району, вул. Козацької слави, 26